logo-image
Interview of Anzelika Livitska to Yurydychna Gazeta
Author: Anzhelika Livitska
Source: Yurydychna Gazeta, 8 October 2019
Download

1 жовтня 2019 року радник Астерс Анжеліка Лівіцька була призначена співкерівником практики енергетики, природних ресурсів та будівництва. У своєму першому інтерв’ю на новій позиції Анжеліка розповіла «Юридичній Газеті» про основні тренди розвитку практики.

 

Анжеліко, які наразі є тенденції на ринку енергетики та природних ресурсів?

Можу окреслити наступні тенденції:

1) Більше і більш жорстке регулювання екологічних питань. Це – загальносвітова тенденція. І Україна не стоїть осторонь. Аварії та їхні кричущі наслідки на Чорнобильській АЕС та у Фукусімі змусили людство зовсім інакше подивитися на атомну енергетику і зрозуміти, що екологічні проблеми зазвичай мають масштаб світових. Парниковий ефект, та, як результат – зміна клімату, опустелювання – стали реальними глобальними проблемами. Не теоретичними підрахунками, викладеними на папері.  А реально існуючими наростаючими проблемами. Тому різні країни, як окремо, так і разом приймають все більше жорстке регулювання екологічних питань, в тому числі й питання виробництва енергетики та використання природних ресурсів.

2) Продаж прав на корисні копалини на конкурентних засадах. Це – політично-стратегічно-економічне питання для України.

3) Масовий перехід від джерел "класичної" енергії на різні варіанти альтернативної енергетики. Теж, глобальна тенденція. Не лише Україна, а всі інші країни вже давно усвідомили шкідливість "класичної" енергії, виробництво якої супроводжується виведенням з обороту земель (зазвичай – сільськогосподарських), та наявністю значних відходів (породні відвали та хвостосховища), що супроводжують процес видобутку того ж вугілля. Численні забруднення, як результат видобутку нафти та газу.  

4) Світова проблема сміття. Так, це проблема вже світового масштабу і тут дуже важливим є досвід Швеції, яка не лише переробляє все своє внутрішнє сміття, генеруючи при цьому енергію, а вже закуповує сміття в інших країнах. В України, на жаль, тільки починається усвідомлення масштабів цієї проблеми, а шляхів рішення поки ще не знайдено. Потроху з'являється усвідомлення того, що сміття – це теж джерело енергії та прибутку. Але поки в Україні ще дуже мало реалізованих проектів щодо переробки сміття у енергію. Але вони будуть. Дуже скоро і дуже багато.

 

- Чи змінилися правила гри на енергоринку після зміни влади?

Найважливіші зміни відбулися ще до зміни влади.  По-перше – були прийняті важливі законодавчі зміни щодо відміни ПДВ для імпортованого обладнання, по-друге – зміни земельного законодавства.

Через законодавчі зміни змінився і механізм взаємодії між державою та інвесторами. Ці відносини певним чином покращилися. Головне, щоб не був втрачений діалог між бізнесом та влада не дозволяла собі мати "фаворитів" на цьому ринку. Правила гри мають бути рівними, чіткими, прозорими, зрозумілими та незмінними для всіх. Тут ключове саме "для всіх".

 

- Чи цікава Україна для іноземних інвесторів з позиції розвитку ринку альтернативної енергії?

За перші 6 місяців 2019 року з відновлювальних джерел енергії (сонячних, вітрових та інших електростанцій) в Україні виробили 2,37 мільярда кіловат-годин електроенергії, що в 1,9 рази більше, ніж у першій половині 2018 року. І це показники вже виробленої енергії. Наразі ми обслуговуємо велику кількість проектів в яких або вже триває, або ось-ось розпочнеться будівництво об'єктів альтернативної енергетики, яке буде завершено у 2019-2020 роках. Так, іноземні інвестори надзвичайно зацікавлені в Україні, і цей інтерес триватиме ще довго, якщо правила гри будуть чіткі і прозорі.

 

- Ваші клієнти — це переважно іноземні чи українські компанії?

І українські, і іноземні. Це залежить від того, консультантом з якого боку ми виступаємо. За останній рік ми обслуговували і як українські компанії (власники SPV, створені спеціально для реалізації проектів з альтернативної енергетики) для цілей подальшого продажу проекту, так і іноземних інвесторів, які купляють такі проекти.

Важливо працювати з обох сторін. Це дає більше розуміння потреб клієнтів. Іноземні і українські компанії дійсно різні за своєї ментальністю, способами ведення комунікації,  але в них однакові очікування – отримати найкращу якість послуг і реалізувати проект. І ми, як юридичні консультанти, відповідаємо не лише за якість наших юридичних послуг, а й за рівень комунікації між сторонами. Ми чудово усвідомлюємо, що очікування клієнта зводяться до формули "якість" + "результат".  

 

Чи можна проаналізувати, як змінюються клієнтські запити протягом останніх кількох років?

Звичайно. Ще десять років назад клієнтські запити в основному стосувалися загально юридичного регулювання питань енергетики та природних ресурсів. Інвестори, так би мовити, запитували "матеріал" для юридичного та економічного аналізу. Тому основним продуктом, який  надавали юридичні компанії, були меморандуми. Пізніше (коли настав час прийнятих рішень щодо інвестування в альтернативну енергетику в Україні) ми отримували запити на проведення юридичних аудитів або супроводу екологічних, земельних та регуляторних питань в проектах.

Через правове регулювання щодо зеленого тарифу минулий та цей роки стали піковими для інвестицій саме в об'єкти альтернативної енергії. Відбулися численні придбання проектів, підготовлених "під ключ".

Через значні законодавчі зміни за останній рік ми побачили швидке та стрімке зростання запитів щодо питань будівництва об'єктів альтернативної енергетики та вирішення проблемних екологічних питань. Це і підготовка договорів EPC (як за стандартом договору генерального підряду, так і змішаного типу (договір генерального підряду та поставки)), отримання дозволів на будівництво, підготовка договорів щодо авторського та технічного нагляду, супроводження питань екологічної стратегічної оцінки та оцінки впливу на довкілля. Все більше інвесторів стали також відходити від українського стандартного договору генерального підряду та використовують стандарти договорів FIDIC. Це – дуже цікава і кропітка робота.

Вже чітко прослідковується тенденція, коли клієнт приходить на комплексний супровід проекту, починаючи від юридичного аудиту і завершуючи введенням в експлуатацію об'єкта альтернативної енергетики. Тобто ту роботу, яку раніше виконував project manager чи in-house legal advisor – тепер виконує наша команда. У нагоді стає великий досвід команди та додаткова технічна освіта деяких членів команди. Тобто відбувається такий собі мікс роботи юридичних та технічних спеціалістів. В результаті клієнт отримує комплексну і якісну практичну допомогу.

Змінилась і швидкість, з якою ми працюємо. Якщо проект має вийти на зелений тариф цього року, ми всі розуміємо, що працювати доведеться на супер швидкості.

 

-           Як Ви бачити подальший розвиток практики?

Віддзеркалюючи вимоги ринку, ми розуміємо, що з кінця 2019 року піде хвиля запитів щодо підготовки Operation & Maintenance Agreements для об'єктів альтернативної енергетики. Зараз клієнти все частіше замислюються про ці договори. Бачимо і активну реакцію ринку на конкурси щодо угод про розподіл продукції  нафтогазових ділянок. Тут буде робота і щодо підготовки проектів угод, і щодо оскарження результатів конкурсів. На кінець року буде значна робота щодо прийняття в експлуатацію об'єктів альтернативної енергетики та реєстрації права власності.

Але все це – потреби ринку. Щодо внутрішніх потреб команди, то ми поставили собі за мету посилити нашу команду як ззовні (шляхом залучення нових експертів), так і зсередини, додавши можливості для професійного розвитку кожного учасника. Як колись сказала одна дуже мудра і талановита людина: "Навчай людей настільки добре, щоб вони могли піти, але проявляй  таке відношення, щоб вони не захотіли". Практика-лідер – це команда талановитих людей, в кожного з яких є свій улюблений напрямок власного розвитку. 2020 має стати роком розвитку для нашої команди та роком бездоганного сервісу для наших клієнтів.

This site uses cookies to offer you better browsing experience.
READ MORE
Toggle high contrast
Toggle normal contrast
Toggle big fonts
Toggle normal fonts